Śpiew Liturgiczny

W ramach „Ars celebrandi” znaczące miejsce zajmuje śpiew liturgiczny. Słusznie Św. Augustyn w swym słynnym kazaniu stwierdza: „Nowy człowiek zna nowe pieśni. Śpiew jest objawem wesołości. Jeśli wnikliwiej to rozpatrzymy, stwierdzimy, że to sprawa miłości”. Lud Boży zebrany na celebracji śpiewa chwałę Bogu. Kościół, w swej dwutysiącletniej historii tworzył i nadal tworzy muzykę i śpiewy, które stanowią dziedzictwo wiary i miłości, i których nie należy zagubić. Na prawdę w liturgii nie możemy powiedzieć, że jeden śpiew jest równy innemu. Należy przy tym unikać ogólnej improwizacji lub wprowadzania takich gatunków muzycznych, które nie szanują zmysłu liturgii. Śpiew, jako element liturgiczny, winien być włączony we właściwa formę celebracji. W konsekwencji wszystko – tekst śpiewu, melodia i wykonanie – powinno odpowiadać znaczeniu celebrowanej tajemnicy, poszczególnym częściom obrzędu oraz okresowi liturgicznemu. W końcu, biorąc pod uwagę różne kierunki  i różne, godne pochwały tradycje, pragnę przypomnieć, o co prosili Ojcowie synodalni, by odpowiednio doceniono chorał gregoriański, jako właściwy dla liturgii rzymskiej.

Benedykt XVI

Postsynodalna
Adhortacja Apostolska

Sacramentum Caritatis

do biskupów, do kapłanów
i diakonów, do zakonników
i zakonnic oraz
do wszystkich wiernych
o Eucharystii, źródle i szczycie życia i misji Kościoła.

punkt 42

San Francisco, CA

San Francisco, CA

Join us!

All Ages & Skill Levels

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse vitae neque ut erat rutrum gravida vel ac nunc. Maecenas condimentum lacus ligula, eget vulputate sem egestas ac. Proin risus ligula, ornare non ligula in, venenatis sodales lacus. Nunc vehicula metus sed lorem commodo molestie. Sed vitae ligula a purus dignissim mattis a et augue. Morbi sit amet ultricies eros, ac euismod quam.

Donec facilisis libero mauris

Eu porta ligula rhoncus quis

Proin tristique purus nunc ut

Apply Online